Dzika róża – opis rośliny

wpis w: rośliny | 0

Gatunki i odmiany: w Polsce w latach 60. opisano 23 gatunki roślin rodzaju Rosa, ale przypuszczalnie jest ich w Polsce znacznie więcej. W latach 50. ubiegłego wieku w Instytucie Badawczym Leśnictwa (IBL)  w Warszawie przeprowadzono ocenę wartości owoców czterech najważniejszych gatunków róż jako surowca dla przemysłu przetwórczego. Zauważono, że róża rdzawa (Rosa rubiginosa) wyróżnia się spośród badanych gatunków największym bogactwem cukrów i zawartością części nierozpuszczalnych. Najuboższy w cukry okazał się miąższ róży pomarszczonej (Rosa rugosa), a owoce róży dzikiej (Rosa canina) oraz girlandowej  (Rosa cinnamomea) zawierały średnie ilości tych związków. Najwięcej kwasów znajdowało się w owocach róży dzikiej, nieco mniej w róży pomarszczonej.
W IBL zajęto się także hodowlą i selekcją odmian róż bogatych w witaminę C. W wyniku tych badań otrzymano typy róż dzikich o dużej zawartości tej witaminy oraz ich mieszańce, m.in. odmianę róży girlandowej „Selecta”, a także odmiany róży dzikiej „Sylwia”, „Sylwana” i „Jubileuszowa”.
W celu uzyskania mieszańców nadających się do produkcji koncentratów witaminy C wykorzystano bogatą w tę witaminę różę Beggera (Rosa beggeriana) o małych owocach i skrzyżowano ją z wielkoowocową różą pomarszczoną. W ten sposób otrzymano trzy wartościowe odmiany: „Skolimów”, „Chylice” i „Konstancin”. Ta ostatnia jest mieszańcem otrzymanym w 1971 roku. Jej owoce zawierają około 3000-3500 mg witaminy C w 100 g świeżej masy i dojrzewają sukcesywnie już od połowy lipca. Przy uprawie „Konstancina” można uzyskać 43-78 kg witaminy C z jednego hektara.

(na podstawie artykułu „Róże owocowe” dr Heleny Wiśniewskiej-Grzeszkiewicz; Hasło ogrodnicze 10/99)


Róża dzika (Rosa canina L.)

Cechy charakterystyczne:

  • gałązki z hakowato zakrzywionymi kolcami;
  • liście zielone, nagie lub owłosione, o kształcie jajowato-eliptycznym;
  • kwiaty pięciopłatkowe, białawe lub różowe, występują pojedynczo lub są zebrane w kwiatostany;
  • owoce szupinkowe o wielkości 2-3 cm, wydłużone, purpurowo czerwone.

Pochodzenie:  Rosa canina rośnie na terenie całej Europy, w Afryce Północnej, na Wyspach Kanaryjskich oraz w Azji.

Wymagania: niewielkie. Porasta zarośla, skraje lasów, miedze, przydroża.

Róża pomarszczona (Rosa rugosa Thunb.)

Cechy charakterystyczne:

  • gęsto owłosione pędy i kolce;
  • kolce szydlaste, gęste;
  • liście grube, z wierzchu pomarszczone, ciemnozielone i błyszczące, pod spodem szaro owłosione;
  • czerwono-różowe, duże i pachnące kwiaty, zwykle pięciopłatkowe;
  • duże, kulisto-spłaszczone owoce rzekome.

Pochodzenie: róża pomarszczona pochodzi ze wschodniej Azji, a dokładnie z Chin, Korei, Japonii i wschodniej części Rosji. Do Europy trafiła jako roślina ozdobna oraz surowiec do produkcji olejków różanych.

Wymagania: Rosa rugosa jest doskonale przystosowana do życia w tej części strefy klimatycznej. Nie wymaga specjalistycznej uprawy (patrz porady ogrodnicze), jest mrozoodporna, znosi nawet bardzo duże zasolenie podłoża, rośnie na bardzo słabych glebach, a nawet na czystych piaskach. Często jest sadzona w parkach, na nasypach kolejowych oraz na wydmach w celu utwardzenia podłoża. W uprawie plantacyjnej jest wysoko plenna.

Właściwości: Róża pomarszczona jest najbogatszym źródłem witaminy C – w 100 g owoców róży znajduje się od 840-3500 mg tej witaminy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden + 7 =